Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coprorietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coprorietar

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati deoarece nu gasesc niciun raspun concret ... Urmeaza sa achizionez un imobil cu banii achizionati din vanzareA imobilului bun propriu al meu. Casa ce urmează achizionata este ridicata,locuibila,dar masarda este la stadiul de gri.. de asta se va ocupa sotul din banii ce ii vom scoate din inchiriere,deoarece stam in statiune,deci va fi munca comuna. In cazul unui proces de partaj,la ce sa ma astept?daca demonstrez de unde vin banii achizionarii ,va mai fi bun comun? Mentionez ca sunt si doi copii minori la mijloc,el are rate bancare,dar si le plateste din salariu,deci nu i.ar ajunge sa amenajeze o casa.
Daca îl cumpărați in timpul căsătoriei imobilul va fi considerat bun comun..In cazul unui proces de partaj se va stabili contribuția proprie a fiecărui soț la achiziționarea si îmbunatățirea bunului. Puteți face dacă doriți la notar convenție matrimoniala pentru separație bunuri, in acest caz ceea ce cumpărați acum poate fi doar proprietatea dvs. nu și a soțului.
Imobilul achiziționat va fi bun comun însă in situatia unui partaj judiciar veti solicita instanței sa constate cota contribuția mai mare a d-voastra