avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal si factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal si factura

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este obligatorie factura fiscala insotita de bon fiscal,in cazul in care clientul cere factura,iar valoarea bonului fiscal este mai mica de 100 euro. Mentionez ca lucrez intr-o benzinarie, CAEN4730 si sunt clienti care cer factura ,chiar daca pe bonul fiscal mai mic de 100 euro i s-a inregistrat CUI -ul si poate deduce TVA-ul,
conform Ordonantei 84/2013.
Multumesc!
F.Ristea
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:05, 9 Octombrie 2018
Da aveti, daca clientul e persoana juridica.

OG84/2013 nu exista, poate va referiti la HG 84/2013, dar si asta e abrogata. Oricum cred ca va referiti la reglementarea asta din norme codului fiscal HG 1/2016:

(6) Pentru achizițiile de bunuri și servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale care îndeplinesc condițiile unei facturi simplificate, în conformitate cu prevederile art. 319 alin. (12), (13) și (21) din Codul fiscal, dacă furnizorul/prestatorul a menționat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completează cu cele ale pct. 67.


Dar asta nu precizeaza ca nu aveti obligatia de a emite factura.
Ultima modificare: Marți, 9 Octombrie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Normele la codul fiscal prin hg 84/2013, in mo 136/14.03.2013. Mariralu Mariralu Au fost publicate Normele la codul fiscal prin HG 84/2013, in MO 136/14.03.2013. O modificare foarte importanta, care intra in vigoare la data publicarii, ... (vezi toată discuția)
Deducere tva benzina simoponea simoponea Buna ziua! Pe firma am doua autoturisme unul care merg zi de zi si deduc 100% benzina si toate cheltuielile , ptr ca sunt administrator si il folosesc numai ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate tva bon fiscal wwitza wwitza Am vorbit cu cei de la casa de marcat si ei sustin ca este corect ca pe bonul fiscal sa apara doar cui-ul societatii-client, fara particula RO, ca nu permite ... (vezi toată discuția)