Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitate la cotele de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitate la cotele de intretinere

Buna ziua, In conditiile aplicarii noii legi a asociatiilor de Proprietari pentru penalitatile la cotele de intretinere pot fi dat in judecata? Cu intretinerea sunt la zi, mai am de platit 700 lei la fondurile de rulment plus reparatii si aceste penalitati pe care le platesc cate putin In fiecare luna Insa sunt amenintat ca voi fi dat in judecata daca nu platesc o data intreaga suma.Multumesc pentru raspuns,
Mimita5, utilizator
In conformitate cu disp art 77 L nr 196/2018 a
sociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta afisata pe lista de plata

Pretentia asociatiei de proprietari de acoperire debit este intemeiata
In lege scrie clar “ Cote de contributie la cheltuielile asociatiei”. Aceste penalitati intra sau nu In aceasta sfera? In conditiile In care nu s au platit penalitati furnizorilor
nu au legatura penalitatile datorate furnizorilor cu penalitatile suportate de locatari.
Cel mai bine este sa platiti si atunci nimeni nu va indrazni sa va ameninte ca va penalizeaza.
Dar puteti sa ii sfidati si vedeti ce se intampla: si ne spuneti si noua!

PS: exista asociatii care penalizeaza orice restanta: la intretinere, la fondul de rulment sau la fondul de reparatii.
Asta dupa cum hotareste adunarea generala.

Interpretarea dv este in contracdictie cu dispozxitia mentionata
legiuitorul a prevazut obligatia proprietarului sa achite cote lunare de intretinere
Dv ati achitat debitul de baza fara insa a acoperi si penalitatile legal aplicate de catre asociatie pentru neplata intretinerii in termenul stabilit
ca sa intelegeti de ce nu s-au achitat penalitati catre furnizori -deoarece asociatia de proprietari a inteles sa faca efortul sa nu se inregistrze cu debite fata de furnizorii de utilitati,sa determine aplicarea de penalitati la total factura si sa onblige intreaga asociatie pe toti proprietarii sa plateasca cote parte penalitati desi acestia nu inregistreaza niciun fel de sume cu titlu de restanta
Asociatia de proprietari a acoperit c/v sumelor neachitate de dv din alte surse care trebuiesc recuperate