Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale acte pentru firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

acte pentru firma

Ma numesc Marius si muncesc ca mecanic la o firma de confecti.
Din cauza salarizari m-am hotarat sa deschid un atelier de reparati acasa.
vas ruga daca im-i poate spune cineva ce acte as avea nevoie sa deschid acest atelier.

Ce fel de autorizatie asi avea nevoie ?
as dori sa deschid un service de reparati masini de cusut , reparati calculatoare,electrocasnice dar sa pot sa si vand diferite produse cum ar fi : componente , accensori,piese de schimb fiind la mana adoua reconditionate.
Ce fel de acte as avea nevoie si la ce fel de autorizatie m-as ancadra .

va multumesc mult.
doriti sa infiintati "persoana fizica autorizata" sau "societate comerciala" ?
Deci as dori pe poersoana fizica desi nu stiu care ar fi mai buna.
Sa fiu mai explicit
eu doresc sa fac un atelier de reparati electrocasnice,calculatoare si masini de cusut,dar tot oadata sa pot sa si vand piesele sau componentele de schimb la aceste produse.
idea este ca totul sa fie legal nu sa ma trezesc ca trebuie sa platesc amenzi ca nu am respectat cea ce trebuia respectat.
Am anteles ca daca o sa duc o adeverinta precum sunt angajat si lucrarile an atelierul meu le execut dupa orele de program sar putea sa am o reducere de inpozit.
Nu am reusit sa aflu ce acte ami trebuie si nuci ce tarife ar trebui sa platesc sa realizez acest biet sau mai exact ce categorie de autorizatie ar fi buna pentru mine sa ami permit sa si platesc taxele de anfintare si inpozitare.

va multumesc mult pentru timpul acordat