Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... facturile proforme sunt acceptate in instanta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

facturile proforme sunt acceptate in instanta?

in situatia in care un client nu plateste pe motiv ca nu achita proforme??, in instanta sunt acceptate aceste facturi proforme? din cate stiu contractul-cf.noilor reglementari- este suficient pentru a face o plata dar cand e vorba de probe in instanta lucrurile nu stau chiar asa..avocatul vrea facturile cu semnaturi de primire..
mihaela vasilescu a scris:
in situatia in care un client nu plateste pe motiv ca nu achita proforme??, in instanta sunt acceptate aceste facturi proforme? din cate stiu contractul-cf.noilor reglementari- este suficient pentru a face o plata dar cand e vorba de probe in instanta lucrurile nu stau chiar asa..avocatul vrea facturile cu semnaturi de primire..

Buna ziua,
Factura pro-forma, ea in sine, nu este un document contabil. Se emite cand se doreste plata in avans.
Factura pro-forma, care cuprinde elementele principale ale unei facturi fiscale, este doar o indicatie a sumei ce trebuie platita, a conturilor, a termenului de valabilitate etc..
Dupa achitarea sumei specificate, in termenul de valabilitate indicat, furnizorul emite factura fiscala prevazuta de lege care constituie proba platii.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Multumesc, stiu aceste lucruri, eu caut solutii pentru a ma proteja de clientii rau platnici, exemplu am un client caruia i-am facturat pana acum 80.000 eur,neachitati evident pana in prezent dar pt care eu am platit fiscului TVA si impozit aferent,inca unul ca asta si dau faliment.
Normal ca m-am hotarat sa le fac la toti profome si facturi finale la plata,intrebarea mea este: daca eu lunar ii dau unui client cate o proforma si nu plateste nimic, in instanta ele sunt acceptate?

P.S. firma e in faliment evident...avocatul mi-a spus ca pot sa-mi iau adio de la banii astia
mihaela vasilescu a scris:

in situatia in care un client nu plateste pe motiv ca nu achita proforme??, in instanta sunt acceptate aceste facturi proforme? din cate stiu contractul-cf.noilor reglementari- este suficient pentru a face o plata dar cand e vorba de probe in instanta lucrurile nu stau chiar asa..avocatul vrea facturile cu semnaturi de primire..

Codul comercial la art. 46 spune:

"Obligatiile comerciale si liberatiunile se probeazã:
- Cu acte autentice;
- Cu acte sub semnãturã privatã;
- Cu facturi acceptate;
- Prin corespondentã;
- Prin telegrame;
- Cu registrele pãrtilor;
- Cu martori, de câte ori autoritatea judecãtoreascã ar crede cã trebuie sã admitã proba testimonialã, si aceasta chiar în cazurile prevãzute de art. 1191 din Codul civil.
În fine, prin orice alte mijloace de probã admise de legea civilã."

Facturile proforme nu fac parte din categoria acelor "mijloace de probã admise de legea civilã" ...
mihaela vasilescu a scris:
P.S. firma e in faliment evident...avocatul mi-a spus ca pot sa-mi iau adio de la banii astia.

O fi stiind si avocatul Dvs. ceva ...... , nu ?

Dupa opinia mea, factura-proforma, insotita de documentele legale ce dovedesc predarea-primirea marfii, pot constitui, in fata unei instante, un "Inceput de dovada scrisa" .
In alta ordine de idei, de ce nu livrati marfa dupa ce va intra banii in cont ?
Cu stima,
legalmgm, utilizator
timi a scris:
Codul comercial la art. 46 spune:
"Obligatiile comerciale si liberatiunile se probeazã:
- Cu acte autentice;
- Cu acte sub semnãturã privatã;
- Cu facturi acceptate;
- Prin corespondentã;
- Prin telegrame;
- Cu registrele pãrtilor;
- Cu martori, de câte ori autoritatea judecãtoreascã ar crede cã trebuie sã admitã proba testimonialã, si aceasta chiar în cazurile prevãzute de art. 1191 din Codul civil.
În fine, prin orice alte mijloace de probã admise de legea civilã."

Facturile proforme nu fac parte din categoria acelor "mijloace de probã admise de legea civilã" ...

Stimate Dle. @timi, cred ca sunteti in eroare.
Legea se interpreteaza "in litera si spiritul ei"
Chiar daca sintagma "factura-proforma" nu apare in textul Codului comercial, credeti ca un asemenea document (emis oficial de Vanzator si primit oficial de Cumparator) nu are o valoare probatorie macar cat o "corespondenta" sau cat o "telegrama" sau cat un extras din "registrul" vanzatorului ?
2.
Ce faceti cu textul din ultimul aliniat: "În fine, prin orice alte mijloace de probã admise de legea civilã." O fi factura pro-forma un mijloc de proba neadmis de legea civila ?
Cu stima,