avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... facturile proforme sunt acceptate in instanta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

facturile proforme sunt acceptate in instanta?

in situatia in care un client nu plateste pe motiv ca nu achita proforme??, in instanta sunt acceptate aceste facturi proforme? din cate stiu contractul-cf.noilor reglementari- este suficient pentru a face o plata dar cand e vorba de probe in instanta lucrurile nu stau chiar asa..avocatul vrea facturile cu semnaturi de primire..
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 18:06, 14 Noiembrie 2009
timi a scris:
Legea respectiva a fost abrogata!

DA,
Vezi:
Legea nr. 246 din 30 iunie 2009 - pentru abrogarea Legii nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale
Publicat in Monitorul Oficial nr. 450 din 30 iunie 2009 (M. Of. nr. 450/2009)
Articol unic. - Legea nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 529 din 19 iulie 2002, cu modificarile ulterioare, se abroga.
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.
Bucuresti, 30 iunie 2009. Nr. 246.
Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura neachitata chans chans In cazul in care o factura nu a fost semnata de catre beneficiar (soc. comerciala), conform unui contract in vigoare, pot trimite o notificare de plata, pentru ... (vezi toată discuția)
Legea 469/2002 ADELA STROE ADELA STROE buna ziua, va vog sa-mi spuneti daca legea 469/2002 a fost abrogata ? (vezi toată discuția)
Legea 469/2002 ??? Maxtor_17 Maxtor_17 Mi-a ramas de platit din 2007 un impozit pe teren in valoare de 200 ron si in contract apar penalitati de intarziere de 5%/zi si acuma am de platit 3600 ron ... (vezi toată discuția)