Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista de plata + gdpr
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista de plata + gdpr

Buna ziua,

La una din asociatiile de proprietati, bloc nou cu mai multi tineri, exista un grup inchis dr facebook unde postam si lista de plata fara numele proprietarilor. S-a adus in discutie faptul ca s-ar incalca GDPR , pe lista de plata nu apar date cu caracter personal in afara de numele presedintelui. Este legal sau nu sa se afiseze lista pe acel grup inchis ?
Exista o hotarare a adunarii generale care sa permita informarea proprietarilor prin difuzarea listei de plata pe grupul inchis de fb?
Daca nu exista, inca, ar fi bine sa luati intai hotararea in ag si apoi sa difuzati lista prin intermediul fb, unii proprietarii care nu fac parte din grup pot reclama difuzarea listei prin alte mijloace decat cele prin afisare potrivit legii 196/2018.
Lista se afiseaza si la avizierul asociatiei si se transmite si pe email unde au fost comunicate adresele, nu exclusiv pe grup .
Am inteles, dar se cunoaste faptul ca listele se difuzeaza atat pe email cat si pe fb?

cyan a scris:

difuzarea listei prin alte mijloace decat cele prin afisare potrivit legii 196/2018.

Asta nu e interzis de lege. Poti s-o publici si in ziarul local, in NY Times sau la TV atata vreme cat nu apar date personale in ea.
In lege scrie ca administratorul e obligat sa afiseze lista la avizier. Nu scrie 'exclusiv' la avizier si nici nu ingradeste dreptul altora de a afisa aceasta lista in alte locuri.
Asa ca lista trebuie afisata si la avizier, nu doar pe net, si nu trebuie sa contina date personale.