Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se pot cere date personale de identificare pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se pot cere date personale de identificare pe facebook? Asociatia ...

Se pot cere date personale de identificare pe facebook?
Asociatia de proprietari din care fac parte are un grup pe facebook si pentru a intra in el solicita numarul apartamentului, pe langa nume.
Mie nu mi se pare in regula furnizarea acestor date intr-un spatiu public.
Este legal aceasta solicitare?
Stiu ca citisem pe undeva ca datele acestea intra sub incidenta GDPR, dar nu mai gasesc articolul. Multumesc.
Daca e un grup privat de FB, nu vad ce e sub incidenta GDPR. Nu intrati in grup, daca nu va place.
latka, moderator
FB este un spatiu public.
Orice informatie este publica.
Daca eu nu sunt acasa, oricine poate sti ca eu nu sunt acasa ... poarta deschisa pentru persoane bine intentionate.
Datele de contact prin care se poate identifica o persoana in mod direct sau indirect cade sub incidenta GDPR.
PaulHu, utilizator
Este legală această solicitare a administratorului grupului, câtă vreme intrarea în grup nu este obligatorie, ci este alegerea dumneavoastră.
Nu vă convine, nu intrați în acest grup. Abia când este ceva obligatoriu, puteți pune condiții.
Dapix, utilizator
Sunteti avocat? Cunoasteti legea GDPR?
Nu ma aflu in tara. Nu pot sti ce am de plata. Aceste informatii se posteaza acolo. Deci... intr-un fel, e cam obligatoriu sa stiu acest lucru... nu?
D-le Paul, grupurile private de FB nu sunt FB :
[ link extern ]
GDPR nu are treaba cu grupurile private.
Doar daca veti gasi pe spatiul public al FB, date private ale dvs, atunci fapta intra sub incidenta GDPR.
[ link extern ] /