avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se pot cere date personale de identificare pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se pot cere date personale de identificare pe facebook? Asociatia ...

Se pot cere date personale de identificare pe facebook?
Asociatia de proprietari din care fac parte are un grup pe facebook si pentru a intra in el solicita numarul apartamentului, pe langa nume.
Mie nu mi se pare in regula furnizarea acestor date intr-un spatiu public.
Este legal aceasta solicitare?
Stiu ca citisem pe undeva ca datele acestea intra sub incidenta GDPR, dar nu mai gasesc articolul. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: PaulHu , utilizator 11:32, 22 Iulie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca e un grup privat de FB, nu vad ce e sub incidenta GDPR. Nu intrati in grup, daca nu va place.
Ultima modificare: Vineri, 21 Iulie 2023
latka, moderator
FB este un spatiu public.
Orice informatie este publica.
Daca eu nu sunt acasa, oricine poate sti ca eu nu sunt acasa ... poarta deschisa pentru persoane bine intentionate.
Datele de contact prin care se poate identifica o persoana in mod direct sau indirect cade sub incidenta GDPR.
Ultima modificare: Vineri, 21 Iulie 2023
PaulHu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este legală această solicitare a administratorului grupului, câtă vreme intrarea în grup nu este obligatorie, ci este alegerea dumneavoastră.
Nu vă convine, nu intrați în acest grup. Abia când este ceva obligatoriu, puteți pune condiții.
Ultima modificare: Vineri, 21 Iulie 2023
Dapix, utilizator
Sunteti avocat? Cunoasteti legea GDPR?
Nu ma aflu in tara. Nu pot sti ce am de plata. Aceste informatii se posteaza acolo. Deci... intr-un fel, e cam obligatoriu sa stiu acest lucru... nu?
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
D-le Paul, grupurile private de FB nu sunt FB :
[ link extern ]
GDPR nu are treaba cu grupurile private.
Doar daca veti gasi pe spatiul public al FB, date private ale dvs, atunci fapta intra sub incidenta GDPR.
[ link extern ] /

Alte discuții în legătură

Lista de plata + gdpr Mytro Mytro Buna ziua, La una din asociatiile de proprietati, bloc nou cu mai multi tineri, exista un grup inchis dr facebook unde postam si lista de plata fara numele ... (vezi toată discuția)
Divulgarea pe facebook a valorii sumei restante la întreținere a unui proprietar de către președintele asociației de proprietari MagdalenaMariaGrosu MagdalenaMariaGrosu Președintele Asociației de Proprietari a furnizat în cadrul unor comentari pe Facebook de pe pagina personală a unui proprietar-debitor valoarea sumei ... (vezi toată discuția)
Lista nume bloc, asociatie proprietari. Adrianro2019 Adrianro2019 Buna ziua, Este legal ca o Asociatie de proprietari, un bloc, sa afiseze la scara blocului, lista cu persoanele care locuiesc in Scara de bloc ... (vezi toată discuția)