avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit

buna ziua ! Sunt micro (imp 3 % venit ) si doresc ca de 01.01.2010 sa ma transform in platitoare de imp pe profit. Care sunt conditiile ?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 17:08, 14 Noiembrie 2009
Nu trebuie sa indepliniti nici o conditie, simpla optiune este suficienta. Depuneti formularul 010 prin care optati pt trecere la impozit pe profit. Dupa aceea nu mai puteti sa reveniti la impozitarea pe venit microintreprinderi.
Raspunsul @t.simona este corect cu mentiunea ca acea declaratie 010 se depune in perioada 01-30 ianuarie si deveniti platitor de impozit pe profit incepand cu 01 ianuarie. Schimbarea de statut cum este cea descrisa de dvs. nu se poate face pe parcursul exercitiului financiar (anul calendaristic).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai exista microintreprinderi in 2010 ? Ionela Lidia Ionela Lidia LA MULTI ANI! Parerile sunt putin impartite in ceea ce priveste anul fiscal 2010 pentru cei cu imp micro. Sunt anumite persoane din adm. fisc. care spun ca ... (vezi toată discuția)
Microintreprinderi rodica1106 rodica1106 Buna ziua, Am o microintreprindere infiintata in 2004. In 2007 a trecut la impozit pe profit, iar in ianuarie 2009 am suspendat activitatea. Doresc sa-mi ... (vezi toată discuția)
Optiunea pentru microintreprindere anatudor anatudor Am fost la o administratie financiara pentru depunerea formularului 010 pentru 2012 si mi s-a spus ca nu mai pot face acest lucru. Mentionez ca firma a avut ... (vezi toată discuția)