Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit

buna ziua ! Sunt micro (imp 3 % venit ) si doresc ca de 01.01.2010 sa ma transform in platitoare de imp pe profit. Care sunt conditiile ?
Nu trebuie sa indepliniti nici o conditie, simpla optiune este suficienta. Depuneti formularul 010 prin care optati pt trecere la impozit pe profit. Dupa aceea nu mai puteti sa reveniti la impozitarea pe venit microintreprinderi.
Raspunsul @t.simona este corect cu mentiunea ca acea declaratie 010 se depune in perioada 01-30 ianuarie si deveniti platitor de impozit pe profit incepand cu 01 ianuarie. Schimbarea de statut cum este cea descrisa de dvs. nu se poate face pe parcursul exercitiului financiar (anul calendaristic).