Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... validitate contract de munca, imediat dupa concurs in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

validitate contract de munca, imediat dupa concurs in caz de nastere

Ce se poate face in situatia in care a avut loc concursul de ocupare a unui post si imediat dupa interviu,persoana care a castigat concursul a nascut prematur? Ar exista o posibilitate sa se incheie cim, avand in vedere ca ai termenul de 15 zile calendaristice sa te prezinti la post, prin exceptie 20 lucratoare? Avand in vedere perioada minima de lauzie de 42 de zile, cum s-ar putea proceda?
Cum sa se incheie c.i.m. ?

Sa se semneze , va referiti ?
Buna seara! Se impun cateva lamuriri! De semnat contractul persoana il poate semna in timp util dar e valid un astfel de contract? De 42 de zile concediu spune legea, beneficiaza lauza dupa nastere si nu poate sa intrerupa aceasta perioada.Or, persoana in cauza va depasi maximul de 30 de zile in care ar putea semna contractul, dar ce se intampla dupa semnare ca nu se va putea prezenta la serviciu, cel putin pana la trecerea celor 42 de zile de concediu de lauzie? Nu exista rezolvare intr-o astfel de speta?
cristinacarina, utilizator