avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Bună ziua, sunt însărcinată în 29 de sapt și pe 3 ianuarie trebuie sa nasc. Astăzi pe 17 Oct 2018 am întrat în concediul medical de maternitate, as dori sa va întreb daca ma încadrez în cele 42 zile după naștere?(având în vedere ca prima sarcina a fost cezariana,la fel va fi și la a 2a,programata.)mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Life & Business Support , Consultant resurse umane 11:14, 18 Octombrie 2018
da, va incadrati
Concediul este de 126 zile din care oligatoriu 42 dupa nastere, adica 126 - 42 (dupa nastere) -3 ianuarie - 31 decembrie -30 noiembrie =20 (in actombrie). DIN 17 in 31 sunt 15 zile,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu postnatal 42 zile tinaa tinaa buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o lamurire . sunt insarcinata in 32 saptamani si 3 zile iar data probabila a nasterii, la ultima ecografie , este intre 13 ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal si lauzie raluca1823 raluca1823 Buna, sunt un pic nelamurita intr-o chestiune. Pe data de 20 oct mi se termina concediul prenatal de 84 de zile. Doctorita mea s-a inselat in privinta ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil eug3n eug3n Buna ziua, intampin cu nevasta mea o situatie mai delicata, este insarcinata iar doctorul ginecolog avand si cabinet particular nu a dorit sa-i dea risc de ... (vezi toată discuția)