Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Bună ziua, sunt însărcinată în 29 de sapt și pe 3 ianuarie trebuie sa nasc. Astăzi pe 17 Oct 2018 am întrat în concediul medical de maternitate, as dori sa va întreb daca ma încadrez în cele 42 zile după naștere?(având în vedere ca prima sarcina a fost cezariana,la fel va fi și la a 2a,programata.)mulțumesc.
da, va incadrati
Concediul este de 126 zile din care oligatoriu 42 dupa nastere, adica 126 - 42 (dupa nastere) -3 ianuarie - 31 decembrie -30 noiembrie =20 (in actombrie). DIN 17 in 31 sunt 15 zile,