Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM asociat pentru functii care necesita autorizatii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM asociat pentru functii care necesita autorizatii speciale - obligatoriu sau nu ?

Buna ziua,
Asociatul unei societati poate indeplini functii pentru care sunt necesare autorizatii sau cursuri speciale (exemplu - stivuitorist - autorizatie IT ISCIR) fara sa fie angajatul societatii ? Mentionez ca asociatul detine aceasta autorizatie.
Nu este obligatoriu ca un asociat sau administrator de SRL sa aiba contract de munca ... exercitarea atributiilor se face in baza actului constitutiv al societatii sau al contractului de mandat.
ok, multumesc pentru raspuns.
Autorizatiile ISCIR au termen de valabilitate (de regula, 4 ani) si se vizeaza anual la nivelul firmei care desfasoara activitatea respectiva.
Exista un impediment - nefiind angajat cu CIM, asociatului firmei nu i se efectueaza instruirile obligatorii din domeniul ssm, nu i se fac mentiuni intr-o fisa individuala de instruire prevazuta de Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
In cazul producerii unui eveniment nedorit (cu/ fara pagube materiale, cu/ fara victime umane) la dosarul de cercetare trebuie anexate documente cu referire la instruirea legala din domeniul ssm.
Fara instruire in domeniul ssm (consemnare in fisa individuala ssm a lucratorului) nu se permite accesul la locul de munca/ postul de lucru/ meseria, profesia.
Solutia este incheiere CIM pentru asociat in firma sau asociatul sa-si deschida PFA si firma sa incheie contract de prestari servicii cu PFA.