avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna bugetari

In luna septembrie 2018 am implinit 15 ani de vechime in munca. Consider ca, potrivit prevederilor art. 4 alin. 1 din HG 250 /1992 actualizata, ar trebui, la nivel de an 2018 sa am 25 zile de concediu de odihna. Colegele de la resurse umane, insa, imi spun ca raman tot la 23 de zile motivat de faptul ca pana in septembrie concediul se calculeaza aferent vechimii de pana la 15 ani iar din octombrie, aferent vechimii de peste 15 ani, deci raman la 23 de zile.
Imi puteti spune, va rog, unde este gresala, iar daca am dreptate ce pot face pentru a beneficia de prevederile legale?
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
Augusta2018, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:35, 18 Octombrie 2018
Au dreptate cei de la R.U. ....
Cu tot respectul, dar care este baza legala?
Art.15 alin.2 din Constitutie ... legea nu are efect retroactiv.
Multumesc pentru raspunsuri. Scuze ca insist, dar atunci prevederea art. 4 alin. 1 la ce se refera?

ART. 4
(1) Vechimea în munca ce se ia în considerare la determinarea duratei concediului de odihnă este aceea pe care salariaţii o implinesc în cursul anului calendaristic pentru care li se acordă concediul, stabilita potrivit Legii nr. 3/1977 privind pensiile de asigurări sociale de stat şi asistenţa sociala."
Determinarea duratei CO este , in cazul dvs., calculata in doua modalitati :
- pentru 01.01.2018 - 31.08.2018, vi se ia in considerare vechimea avuta la data de 01.01.2018

- pentru 01.09.2018 - 31.12.2018, se ia in considerare trecerea la o noua transa de vechime in munca.

Dvs ati implinit la 01.09., vechimea in munca care va da dreptul la 25 de zile lucratoare de CO si nu la 01.01., acesta este in opinia mea rolul art. invocat de dvs.

Nu se poate acorda 25 de zile de CO de la inceputul anului , intrucat nu indeplineati cerintele prevazute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cate zile de concediu de odihna se vor acorda ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns privind urmatoarea situatie: - la data de 28.06.2018 s-a inregistrat la ITM un Contract colectiv de munca - ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna gravida luminita29 luminita29 Buna ziua Va expun urmatoarea situatie si as dori sa stiu legal cum se procedeaza: O angajata are dreptul intr-un an de zile la 25 zile concediu odihna. in ... (vezi toată discuția)
Nr zile de co dupa 10 ani veronik veronik Anul asta (2011) in martie voi avea 10 ani in campul muncii. va rog sa-mi spuneti de cate zile de CO voi beneficia in acest an, 2011. multumesc! (vezi toată discuția)