Forum Discuţii juridice Executare silită perimare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

perimare executare silita

Buna ziua!
Pentru un credit de nevoi personale contractat in 2007, alocat unui executor bancar intern in 2009, ulterior, in 2012 alocat executorilor judecatoresti cu documente primite in 2013 (martie si octombrie) si in 2018 (septembrie) se poate introduce in instanta cerere de constatare a perimarii executarii silite? Mentionez ca ultimul document primit de la executor este din 19.09.2018. Inteleg ca ar exista acel termen de 15 zile de contestatie, dar cauza pe care vreau sa o inaintez catre judecata nu este contestatie la executare este constatare perimare executare silita. Dosarul se incadreaza la vechiul cod civil deoarece prima executare silita, facuta in cadrul bancii este din 2009. Singurele trei documente pe care le am sunt doua comunicari de la executor judecatoresc (martie 2013 si octombrie 2013), comunicari in care apare ca si creditor banca de la care s-a contractat imprumutul. iar pe documentul din septembrie 2018, la creditor apare o firma de recuperare (Investcapital). As putea introduce actiune in instanta, pe cale separata, pentru constatarea perimarii daca nu mai sunt in termenul de 15 zile prevazut la contestatie executare silita? Nu regasesc un termen clar in care se poate constata permimarea. Va multumesc!
Sunt institutii juridice diferite, puteti formula contestatie la executare atat cu privire la calitatea de creditor a firmei de recuperare, la lipsa notificarii cesiunii de creanta, la intervenirea prescriptiei, cat si la o eventuala perimare a executarii, cu conditia sa fie formulate in termen. Toate incidentele privind executarea se rezolva in fata instantei de executare. Ar fi util sa luati legatura cu un avocat sa studieze actele, sa va prezinte mecanismul juridic, costuri si sa evalueze sansele dvs intr un eventual litigiu.
Formulati contestatie la executare silita. Sunt diferite. Au trecut 3 ani.
Daca ultimul document de la executor (cu creanta cesionata) este din 17.09 si au trecut cele 15 zile, se mai poate face ceva? Nu este contestatie executare, este constatare perimare executare silita. Teoretic ar fi o cerere de chemare in judecata. Nu gasesc in legea perimarii (art 389 vechiul cod civil) un termen care se fie mentionat. Se spune ca se poate solicita de oricare parte.
Va multumesc!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Sunt institutii juridice diferite, puteti formula contestatie la executare atat cu privire la calitatea de creditor a firmei de recuperare, la lipsa notificarii cesiunii de creanta, la intervenirea prescriptiei, cat si la o eventuala perimare a executarii, cu conditia sa fie formulate in termen. Toate incidentele privind executarea se rezolva in fata instantei de executare. Ar fi util sa luati legatura cu un avocat sa studieze actele, sa va prezinte mecanismul juridic, costuri si sa evalueze sansele dvs intr un eventual litigiu.

Si cum solicitati constatarea perimarii? Nu prin contestatie??Ati iesit din termen. Si nu..titulatura de cerere de chemare in judecata este generica. inclusiv contestatia este o cerere de chemare in judecata. Daca nu va descurcati apelati la specialisti.
Company Advising, utilizator