Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Începând cu a câta lună de sarcină se poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Începând cu a câta lună de sarcină se poate reduce programul de lucru cu 2 ore?

Începând cu a câta lună de sarcină se poate reduce programul cu 2 ore?
Manuela Rășină, administrator
Incepand cu data aducerii la cunostinta angajatorului sa persoana este insarcinata ...

OUG 96/2003
art.2
În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:......
c) salariata gravidă este femeia care anunţa în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste aceasta stare;
......

art.13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.
Da ,doar ca nu înțeleg de ce angajatorul îmi spune că am dreptul
doar 3 luni să vin program redus,menționez că am 12 săptămâni de sarcină si angajatorul mi-a zis ca doar din săptămână 16 pot veni program redus
1990, utilizator
Sa va mentioneze baza legala ... mai sus puteti observa si dvs. ca legea nu prevede niciun termen pentru acordarea reducerii.