Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ar putea beneficia de deducere la salariu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ar putea beneficia de deducere la salariu ?

Buna dimineata !
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns:
- un coleg de serviciu are o situatie foarte grea familiala,
face zilnic si naveta pana la serviciu, asa ca
discutand intre colegi ne-am gandit cum putem sa il ajutam.
Colegul de la Resurse Umane a spus ca:
- acesta ar putea beneficia de deducere la salariu
pentru sora pe care o are in intretinere,
sora care este majora, nu este casatorita, domiciliaza cu colegul si nu are nici un venit.
- Persoanele considerate în întreținere pentru care se poate acorda deducere personală:
Sunt considerate persoane aflate în întreținere soțul/soția contribuabilului, copiii acestuia, precum și alți membri de familie până la gradul al doilea inclusiv.
În categoria alt membru de familie aflat în întreținere se cuprind rudele contribuabilului
și ale soțului/soției acestuia până la gradul al doilea inclusiv.

Deci, sora fiind ruda de gradul 2, colegului i s-ar putea acorda deducerea salariala ?
Colegul poate sa beneficieze de deducere din urma ? sau de la data de la care acesta solicita ?
oanaportar, utilizator
Da, poate beneficia de deducere, in functie de venitul salariatului.
Sa nu va asteptati ca este vorba de o suma colosala, cel mult 16 lei in plus la salariu.
Colegul de la Resurse Umane a spus ca
se acorda deducere pana la salariul de 2500 lei /3500 lei.
cei care au salariul peste 2500 lei /3500 lei nu primesc deducere ...
Este adevarat ? Exista o limita ?
Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.950 lei inclusiv, astfel:
(i) pentru contribuabilii care nu au persoane în întreținere - 510 lei;
(ii) pentru contr
(iii) pentru contribuabilii care au două persoane în întreținere - 830 lei;
(iv) pentru contribuabilii care au trei persoane în întreținere - 990 lei;
(v) pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreținere - 1.310 lei.

[ link extern ]
Va multumim din suflet pentru sfaturi !