Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membru ONG fara sa platesti contributie si taxa de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membru ONG fara sa platesti contributie si taxa de inscriere!

Buna ziua!
As dori sa intreb daca poti deveni membru intr-o asociatie (ONG) fara sa platesti taxa de inscriere si /sau cotizatie anuala?
Multumesc!
Taxa de inscriere si /sau cotizatie anuala sunt stabilite de adunarea generala ca si eventualele facilitati acordate unor categorii de membri cu drepturi depline. Deci legea ofera doar cadrul general fara sa impuna.
Legea permite dar nu obliga asociatiile sa instituie taxe de inscriere si respectiv cotizatii. COnteaza ce scrie in statutul acelei organizatii si in procedurile interne. La unele organizatii exista obligatia achitarii unei taxe de inscriere si / sau cotizatii anuale, insa nu totdeauna plata ei conditioneaza dobandirea sau pastrarea calitatii de membru. Eventual daca depaseste cu mult termenul statutar de plata a cotizatiei, membrul in cauza poate fi exclus