Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligatii CAS estimate ... NU am incasat suficienti ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligatii CAS estimate ... NU am incasat suficienti bani (facturi fiscale)

-Am deschis PFA in februarie (2018). "Sunt in primul an".
-Am completat Declaratia Unica in 10 august 2018.
-Am incasat (Facturi Fiscale) 7100 lei (februarie-octombrie).
-Am platit CASS (sanatate) in 3 rate (in februarie-190 lei; in martie-570 lei; in august-380 lei) 1140 lei. (Am ramas cu 5940 lei "pentru mine".)

In Declaratia Unica, la "C.2 Obligatii privind CAS (pensie) estimata" am completat 5700 lei.
(La Sectiuna 2, Subsectiunea 1 la venit anual ales pentru plata CAS am completat 22800 lei.)
La venit anual BRUT am estimat 16000 lei (am realizat 7100 lei din care am platit CASS 1140 lei, am ramas cu 5940 lei "pentru mine").
In aceste conditii NU voi plati CAS (5700 lei) pe anul 2018.

INTREBAREA_1: La ce penalizari/sanctiuni ma expun, NEplatind CAS (pensia) ?

INTREBAREA_2: Am ESTIMAT (am completat in Declaratia Unica) 1500 lei impozit pe venit si DACA platesc doar 594 lei (10% din 5940 lei) e vreo problema (voi primi ceva penalizari/sanctiuni) ?
Mersi Cristy1110 pt.raspuns.
1. NU inteleg prima intrebare (probabil lipseste 1 verb) ... sa poti PLATI sumele...

2. in ianuarie o firma de IT urma sa ma ia luat la lucru, "la distanta"; se putea doar daca fac PFA;
2.2 am facut PFA in februarie 2018
2.3 firma de IT ma "angaja" lunar (ma platea din martie 2018)
(a promis 2800 lei/luna daca fac PFA; am facut PFA; am facut Contract; am lucrat 1,5 luni; s-a desfacut Contractul; am ramas fara venit de la acea firma)
2.4 am ESTIMAT venituri de 2800 lei/luna din care platesc CAS/CASS/impozit.
educ2012, utilizator
Ce completati in Declaratia Unica? Venituri (facturi fiscale) 7100 lei, la cheltuieli nimic pentru ca nu se iau in calcul cele cu sanatatea si impozitul de 10% se va aplica la 7100 lei.
ok, multumesc, asa fac. Ma duc maine ... si va scriu ce am rezolvat.
Am fost la ANAF. Mi-au confirmat 3.1 venit impozabil 7119 lei și 4. Impozit anual estimat 712 lei și B. CASS (sănătate) 1140 lei. Am plătit 640 lei (10% reducere) la casierie ANAF. Am depus online (file).pdf ... aștept anul nou, 2019 și ...

PS: multumesc George-Neagu pt.corectarea formulei de calcul la impozit pe venit datorat (din venitul brut 7119 lei, și NU din venit brut - CASS (7119 lei - 1140 lei = 5960 lei)).
educ2012, utilizator