Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract minor 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract minor 17 ani

Buna seara ,un minor de 17ani care nu mai vrea sa continue școala, se poate angaja cu contract de munca?
Da dar numai anumite posturi si cu un program de max.6 ore pe zi, fara a putea face ore suplimentare...
Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani. (art.13 alin.1 C.mun.)

Astfel, minorul de 17 ani se poate incadra in munca. Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face numai după împlinirea vârstei de 18 ani.