avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract minor 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract minor 17 ani

Buna seara ,un minor de 17ani care nu mai vrea sa continue școala, se poate angaja cu contract de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:49, 26 Octombrie 2018
Da dar numai anumite posturi si cu un program de max.6 ore pe zi, fara a putea face ore suplimentare...
Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani. (art.13 alin.1 C.mun.)

Astfel, minorul de 17 ani se poate incadra in munca. Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face numai după împlinirea vârstei de 18 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta minima de angajare Claricom Claricom Dorim sa angajam un elev de 16 ani cu program n ormal pe perioada vacantei si cu program redus in timpul scolii.Se poate?Trebuie acordul parintilor(dau ... (vezi toată discuția)
Am 17 ani și vreau sa mă angajez Razvan Bebelea Razvan Bebelea Salut , am 17 ani și vreau sa mă angajez ca paznic la profi, mai am 7 luni și fac 18 ani. As dorii sa știu și eu dacă mă poate angaja dacă am 17 ani ... (vezi toată discuția)
Angajare minor 17 ani pe nedeterminat inclusiv pe perioada scolii ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 ANGAJARE MINOR 17 ANI pe nedeterminat inclusiv pe perioada scolii Buna ziua, Poate fi angajat un minor de 17 ani pe nedeterminat inclusiv peperioada ... (vezi toată discuția)