Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... securitatea datelor din calculator
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

securitatea datelor din calculator

Buna ziua! Doresc sa aflu daca: in timp ce eram plecata din institutie pentru rezolvarea unei probleme de serviciu, sefa serviciului la indemnul directorului a intrat in calculatorul meu si a facut o modificare la un document fara sa fiu instiintata. Mentionez ca documentul (printat) nu a fost urgent intrucat si astazi (dupa 2 zile) este tot pe biroul ei dar, in calculator detin scanate documente cu caracter personal (decl. de avere si interese) pentru care sunt singura persoana responsabila. Este vorba de activitatea din cadrul Serv. Resurse Umane. Multumesc!
1. Care e întrebarea?
2. De ce țineți documente personale în PC-ul de la birou? Mai lucrați și-n HR...
3. Nu aveți userID și parolă? Atunci nu puteți fi singura responsabilă. Aveți? Blocați PC-ul când plecați de lângă el
adriandimitriu, utilizator
Scuze...intrebarea era daca poate avea acces seful de serviciu la indemnul directorului sa intre in calculatorul meu in timp ce eu sunt plecata? PC-ul este parolat dar mi s-a solicitat parola cand am fost in concediu. Sunt documente personale ale angajatilor in PC. ...Multumemsc!
i-ati dat parola? evident ca are acces. cu sau fara indemn. de ce nu v-ati schimbat parola dupa ce v-ati intors din concediu?
adriandimitriu, utilizator