avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... lipsa capacitate procesuala de folosinta.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

lipsa capacitate procesuala de folosinta.

In temeiul legii 554/2004 m introdus actiune in contencios administrativ impotriva primariei care nu mi-a raspuns la petitie.

Instanta mi-a respins actiunea pe motivul ca pârâta nu are capacitate procesuala de folosință.

Ce se poate face in situatia descrisa mai sus?

Cel mai recent răspuns: _Alin_ , utilizator 07:23, 29 Octombrie 2018
Introduceti calea de atac (apel sau recurs), aratati ca parata are capacitate procesuală de folosința prin conducatorul institutiei, in cazul primăriei conducator este primarul ce poate avea capacitate procesuală de folosinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Introducere recurs? danaa1 danaa1 Am introdus actiune in contencios administrativ impotriva primariei pentru ca nu mi-a raspuns la petitie. Instanta mi-a dat castig de cauza si a obligat ... (vezi toată discuția)
In nume propriu lotuss lotuss Cind in proces se cere anularea unui act autoritatea emitenta sta in instanta in nume propriu.Aceasta autoritate devine automat parte in proces ?isi insuseste ... (vezi toată discuția)
Proces omniasig MAXIMMUSS MAXIMMUSS am obtinut la fond castig de cauza , prin care OMNIASIG BUCURESTI, a fost obligata sa-mi plateasca suma de 15.000 lei diferenta prima de asigurare neachitata, ... (vezi toată discuția)