Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... lipsa capacitate procesuala de folosinta.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

lipsa capacitate procesuala de folosinta.

In temeiul legii 554/2004 m introdus actiune in contencios administrativ impotriva primariei care nu mi-a raspuns la petitie.

Instanta mi-a respins actiunea pe motivul ca pârâta nu are capacitate procesuala de folosință.

Ce se poate face in situatia descrisa mai sus?

Introduceti calea de atac (apel sau recurs), aratati ca parata are capacitate procesuală de folosința prin conducatorul institutiei, in cazul primăriei conducator este primarul ce poate avea capacitate procesuală de folosinta.