avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Cum as putea obtine certificatul de traducator ...
Discuție deschisă în Traduceri

Cum as putea obtine certificatul de traducator neautorizat?

Buna ziua,

Incerc sa aflu cum as putea sa obtin certificatul de traducator eliberat de Ministerul Culturii, dar nu reusesc sa gasesc nimic concret. Toate informatiile se refera la traducatorii autorizati.

De asemenea, daca am terminat facultatea intr-o limba straina si intr-o alta tara, trebuie sa sustin vreun examen?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: SophieM , utilizator 09:59, 31 Octombrie 2018
Ministerul Culturii organizeaza examene pentru traducatori autorizati. Puteti activa in sfera traducerilor si fara sa fiti traducator autorizat. Puteti traduce texte tehnice, literare, etc. Nu va trebuie nici un certificat. Doar increderea clientului.
Multumesc pentru raspuns. Si mi-ati putea da o sugestie si pentru cum as putea ajunge la clineti, astfel?:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Traducator autorizat DASY DASY As vrea sa stiu pentru ce domeniu trebuie sa sustin examenul de traducator autorizat pentru a utea colabora (on line) cu un birou de traduceri autorizate? (vezi toată discuția)
Autorizatie de traducator cristinalerch cristinalerch buna ziua am absolvit o scoala de administratie si finante in spania. diploma de absolvire a acestei scolii imi e de folos ca sa imi scot o autorizatie de ... (vezi toată discuția)