Forum Discuţii juridice Traduceri Cum as putea obtine certificatul de traducator ...
Discuție deschisă în Traduceri

Cum as putea obtine certificatul de traducator neautorizat?

Buna ziua,

Incerc sa aflu cum as putea sa obtin certificatul de traducator eliberat de Ministerul Culturii, dar nu reusesc sa gasesc nimic concret. Toate informatiile se refera la traducatorii autorizati.

De asemenea, daca am terminat facultatea intr-o limba straina si intr-o alta tara, trebuie sa sustin vreun examen?

Multumesc anticipat!
Ministerul Culturii organizeaza examene pentru traducatori autorizati. Puteti activa in sfera traducerilor si fara sa fiti traducator autorizat. Puteti traduce texte tehnice, literare, etc. Nu va trebuie nici un certificat. Doar increderea clientului.
Multumesc pentru raspuns. Si mi-ati putea da o sugestie si pentru cum as putea ajunge la clineti, astfel?:)