Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GDPR
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GDPR

Am pus ieri o intrebare pe acest site dar pt ca nu am dat toate detaliile am fost inteleasa gresit!
La noi in bloc a avut loc o pana de curent provocata de un vecin de pe alta scara pt ca a adus modificari la instalatia electrica din al sau apt. Cand a revenit curentul electric, s a blocat electrovalva instalatiei de gaz si am ramas fara gaze. Am sunat la Distrigaz, acestia au venit si au constatat problema, au inchis electrovalva si au sigilat contorul de gaz. Desi adm blocului a fost anuntat sa coboare acesta nu a fost prezent drept pt care eu a trebuit sa semnez devizul de constatare iar acel deviz a fost afisat la avizier si pe usa blocului. Inteleg ca trebuie sa le aduci locatarilor la cunostinta incidentul si amestecul autoritatilor dar cum sa faci public semnatura unui proprietar fara acordul acestuia? Nu era obligata s o faca cu acordul meu sau sa acopere semnatura mea? Mai mult, adm chiar a spus in gura mare ca eu am chemat Distrigaz!! Pt ca ea are i firma de instalatori cu care ar fi remediat problema fara sa verifice cauza pt care am ajuns in acea situatie. Si trebuie sa va spun, ca obligati fiind de Distrigaz sa faca revizia tehnica in fiecare apt s au gasit foarte multe scurgeri de gaze, instalatii improvizate di altfel de probleme, revizia incepand pe 29.10 si care dureaza si azi, 04.11!!
Multumesc!
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu deschideti mai multe topicuri cu subiect identic
Continuati discutia,prezentarea de date relevante in primul topic
2-Directiva europeana GDPR 2018 (General Data Protection Regulation), prevede un set de reglementari emise in 2016 care se aplica incepand din luna mai 2018 in toate statele membre ale Uniunii Europene, referitoare la modul in care companiile colecteaza si utilizeaza in procesele operationale datele cu caracter personal ale indivizilor.
Repet,asociatiile de proprietari NU intra in categoria operatorilor de date cu caracter personal
Date cu caracter personal: sunt cunoscute ca fiind identificatori precum CNP, nume, adresa, adresa de email etc insa directiva europeana extinde aceasta zona considerand date personale orice fel de date care pot duce la identificarea explicita a unui individ.
Categorii de date intra in general sub incidenta GDPR:
-date de identificare personala: cod numeric personal, nume, adresa,
-date legate de starea de sanatate, informatii genetice sau biometrice,
-date legate de etnie sau apartenenta religioasa, opiniile politice sau orientarea sexuala.
3-In cadrul asociatiilor de proprietari in diferite situatii mlegiuitorul a impus obligatia ca proprietarii sa isi asume responsabilitatea prin semnatura olografa ex convocator adunare generala,proces verbal adunare generala,etc