Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Aș dori să achiziționez pe firmă un stoc de marfă ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Aș dori să achiziționez pe firmă un stoc de marfă de la o persoană care a vândut produse pe Amazon. Ce opțiuni am?

Bună ziua.

As dori sa cunosc dacă este posibil (și cum se poate face înregistrarea în gestiune), sa achiziționez pe firma un stoc de marfa (600 pcs), din SUA, de la persoana fizica care a vândut produse pe Amazon.

Sau, dacă sunt alte optiuni de vânzare a unui stoc de 600 pcs în romania. De ex. pe persoana fizica și cu plata taxelor aferente catre stat .

Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Daca bunurile nu sunt in spatiul comunitar, veti datora TVA la valoare si va trebui sa efectuati import, cu declaratie vamala.
Cum ati rezolvat problema pana la urma? Multumesc.