avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... certificat si nr reținute
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

certificat si nr reținute

buna ziua...mi.sa retinut cercificatul de inmatriculare si nr in Austria din motivul ceva defecțiuni la sistemul de frânare.. am fost sancționat cu amendă.. sa plătit
..am adus masina in Romania pe platformă.. deoarece nu am avut acolo unde sa remediez defecțiunea.. cum i.mi recuperez actele si numerele..?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:02, 6 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este procedura complexa deoarece va revenea obligatia sa prezentati autoritatilor care au retinut documentele ca ati remediat deficientele la vehicul
Cum dv ati inteles sa transportati auto pe platforma va este dificil sa probati la doistanta remedierea defectiunilor
Puteti solicita dealerului marcii vehiculului sa execute verificare tehnica sa emita document in care sa se consemneze starea tehnica
Documentul trebuie tradus si prezentat autoritatilor din Austria
Recuperarea documentelor este ideal de realizat personal
Recuperarea documentelor prin corespondenta postala este de durata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere talon Cosmin111 Cosmin111 Buna ziua, Astazi am fost oprit de un echipaj de la rutiera insotit de o echipa de la RAR, dupa ce mi-au verificat cauciucurile sa vada daca sunt de ... (vezi toată discuția)
Probleme auto nou denisa_21 denisa_21 Buna dimineata! Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Nu stiu ce pot face. In feb am achizitionat un autorurism nou. Din luna mai se afla in service ... (vezi toată discuția)
Reținere talon pt caroserie deteriorata Alina Tudose 1 Alina Tudose 1 Bună dimineața, Am rămas fără talon din cauza unor “elemente de caroserie vizibil corodate”., fapta prevăzută la Art. 99/1/18 din OUG ... (vezi toată discuția)