Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... frauda card bancar 3 D
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

frauda card bancar 3 D

Buna ziua, cardul meu visa 3D Raiffeisen bank a fost fraudat in data de 1 noiembrie,mentionez ca nu am primit mesaj cu parola pt acceptarea tranzactiilor. si totusi s-au efectuat..am blocat cardul si am depus contestatie la banca .cei de la banca au spus ca va fi solutionata in cateva zile ,,,am mai sunat de 2 ori si ma tot amana ..care este termenul legal de solutionare?...oricum am inteles ca banca estye asigurata impotriva fraudelor si putea sa imi vireze banii inapoi in cont...se pare ca mai vor sa se foloseasca de bani
Banca va acoperi pagubele daca dvs. nu ati autorizat personal acele tranzactii, nu azi comunicat datele cardului cuiva care facea inginerie sociala (phishing) si nu este vina dvs. ca acele tranzactii au avut loc (de exemplu prin a instala software piratat pe calculatorul dvs.).
tgeorgescu, utilizator
Dupa cum am spus ...nu am comunicat datele nimanui si nu am instalat software piratat...problema e de ce se tergiverseaza...si care e termenul legal de solutionare ?
Buna.Poti sa-mi spui te rog,cum sa rezolvat cu frauda de pe card.Eu am aceiasi situatie acum ,cu un card Raiffeisen. Astept rezolvarea anchetei.