Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul soț, care lucrează în Germania, refuză ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul soț, care lucrează în Germania, refuză să-mi plătească pensia de întreținere pentru minori și cheltuielile de judecată. În plus, încasează și alocația copiilor. Am înțeles că îl pot executa silit, care sunt pașii?

in urma divortului fostul sot trebuie sa-mi achite cheltuielile de judecata plus pensia alimentara retroactiv de la deschiderea divortului,sentinta este definitiv,dar el refuza sa plateasca.mentionez ca lucreaza in Germania cu acte in regula,acolo mai beneficiaza si de alocatia copiilor.....am inteles ca pot face o executare silita,dar nu stiu pasii care trebuie sa ii urmez.....si daca voi reusi sa fac ceva
Manuela Rășină, administrator
Cautati pe saitul Ministerului de justitie sau angajati un avocat, este procedura internationala. Copiii unde sunt?
copii sunt la mine
Are ceva aici in tara, casa teren pamant apartament masina ceva pe numele lui?
E mai usoara executarea in strainatate daca treci de procedura, pentru ca regulile in tari europene dezvoltate sunt mai dure in acest domeniu.
Apelaţi la Ministerul Justiţiei

Contact

Direcţia Drept Internaţional şi Cooperare Judiciară

Serviciul cooperare judiciară internaţională în materie civilă şi comercială

email ddit@just.ro Fax 0372041079,

site internet www.just.ro, Cooperare judiciară internaţională

Tel. 0372041218, Fax 0372041079,