avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul soț, care lucrează în Germania, refuză ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul soț, care lucrează în Germania, refuză să-mi plătească pensia de întreținere pentru minori și cheltuielile de judecată. În plus, încasează și alocația copiilor. Am înțeles că îl pot executa silit, care sunt pașii?

in urma divortului fostul sot trebuie sa-mi achite cheltuielile de judecata plus pensia alimentara retroactiv de la deschiderea divortului,sentinta este definitiv,dar el refuza sa plateasca.mentionez ca lucreaza in Germania cu acte in regula,acolo mai beneficiaza si de alocatia copiilor.....am inteles ca pot face o executare silita,dar nu stiu pasii care trebuie sa ii urmez.....si daca voi reusi sa fac ceva
Ultima modificare: Vineri, 9 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ionita corina , utilizator 17:11, 25 Ianuarie 2019
Cautati pe saitul Ministerului de justitie sau angajati un avocat, este procedura internationala. Copiii unde sunt?
copii sunt la mine
Are ceva aici in tara, casa teren pamant apartament masina ceva pe numele lui?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E mai usoara executarea in strainatate daca treci de procedura, pentru ca regulile in tari europene dezvoltate sunt mai dure in acest domeniu.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apelaţi la Ministerul Justiţiei

Contact

Direcţia Drept Internaţional şi Cooperare Judiciară

Serviciul cooperare judiciară internaţională în materie civilă şi comercială

email ddit@just.ro Fax 0372041079,

site internet www.just.ro, Cooperare judiciară internaţională

Tel. 0372041218, Fax 0372041079,

Alte discuții în legătură

Executare silită în germania pentru cheltuieli de judecată și pensie de întreținere minori ionita corina ionita corina in urma divortului fostul sot trebuie sa-mi achite cheltuielile de judecata plus pensia alimentara retroactiv de la deschiderea divortului,sentinta este ... (vezi toată discuția)
Pensia de intretinere D. Cristina D. Cristina Buna ziua. In urma divortului, prin hotarare judecatoreasca, fostul sot ar trebui sa plateasca pensia de intretinere, dar el nu vrea. Specific ca el lucreaza ... (vezi toată discuția)
Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti in strainatate claudia7880 claudia7880 Buna ziua, Am o hotarire Judecatoreasca definitiva in urma divortului si s-a stabilit o pensie de intretinere pentru minor ,vreau sa o pun in executare in ... (vezi toată discuția)