Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită în Germania pentru cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită în Germania pentru cheltuieli de judecată și pensie de întreținere minori

in urma divortului fostul sot trebuie sa-mi achite cheltuielile de judecata plus pensia alimentara retroactiv de la deschiderea divortului,sentinta este definitiv,dar el refuza sa plateasca.mentionez ca lucreaza in Germania cu acte in regula,acolo mai beneficiaza si de alocatia copiilor.....am inteles ca pot face o executare silita,dar nu stiu pasii care trebuie sa ii urmez.....si daca voi reusi sa fac ceva
Manuela Rășină, administrator
Bună! Scuze că intervin, dar aș vrea să te întreb cum a fost calculată pensia alimentară?! Știu, 1/4, 1/3 sau 1/2 din venit dar mă interesează cum ai demonstrat venitul lui pentru că bănuiesc că nu a arătat de bună voie fluturașul de salariu.
1/3 la venitul din Germania....fluturasul l-a trimis angajatorul din Germania
Apelaţi la Ministerul Justiţiei

Contact

Direcţia Drept Internaţional şi Cooperare Judiciară

Serviciul cooperare judiciară internaţională în materie civilă şi comercială

email ddit@just.ro Fax 0372041079,

site internet www.just.ro, Cooperare judiciară internaţională

Tel. 0372041218, Fax 0372041079,