avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită în Germania pentru cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită în Germania pentru cheltuieli de judecată și pensie de întreținere minori

in urma divortului fostul sot trebuie sa-mi achite cheltuielile de judecata plus pensia alimentara retroactiv de la deschiderea divortului,sentinta este definitiv,dar el refuza sa plateasca.mentionez ca lucreaza in Germania cu acte in regula,acolo mai beneficiaza si de alocatia copiilor.....am inteles ca pot face o executare silita,dar nu stiu pasii care trebuie sa ii urmez.....si daca voi reusi sa fac ceva
Ultima modificare: Marți, 6 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 21:03, 7 Noiembrie 2018
Bună! Scuze că intervin, dar aș vrea să te întreb cum a fost calculată pensia alimentară?! Știu, 1/4, 1/3 sau 1/2 din venit dar mă interesează cum ai demonstrat venitul lui pentru că bănuiesc că nu a arătat de bună voie fluturașul de salariu.
1/3 la venitul din Germania....fluturasul l-a trimis angajatorul din Germania
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apelaţi la Ministerul Justiţiei

Contact

Direcţia Drept Internaţional şi Cooperare Judiciară

Serviciul cooperare judiciară internaţională în materie civilă şi comercială

email ddit@just.ro Fax 0372041079,

site internet www.just.ro, Cooperare judiciară internaţională

Tel. 0372041218, Fax 0372041079,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de intretinere D. Cristina D. Cristina Buna ziua. In urma divortului, prin hotarare judecatoreasca, fostul sot ar trebui sa plateasca pensia de intretinere, dar el nu vrea. Specific ca el lucreaza ... (vezi toată discuția)
Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti in strainatate claudia7880 claudia7880 Buna ziua, Am o hotarire Judecatoreasca definitiva in urma divortului si s-a stabilit o pensie de intretinere pentru minor ,vreau sa o pun in executare in ... (vezi toată discuția)