avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia de intretinere

Buna ziua. In urma divortului, prin hotarare judecatoreasca, fostul sot ar trebui sa plateasca pensia de intretinere, dar el nu vrea. Specific ca el lucreaza in strainatate(cu buletin si firma facuta pe numele lui), in Romania neavand nici un fel de acctivitate, si nu are nici bunuri(doar cele comune, deoarece partajarea nu a fost inca facuta) . Ce se poate face in acest caz?
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2018
D. Cristina, utilizator
Cel mai recent răspuns: D. Cristina , utilizator 20:52, 9 Noiembrie 2018
Buna seara,
Daca puteti dovedi ca acolo, in strainatate, are venituri, solicitati prin instanta sa fie obligat sa plateasca.
Buna ziua. Azi am fost la un avocat, mi-a spus ca pot face plangere penala impotriva lui pentru abandon de familie, plangere care va fi inaintata procurorului, care va trimite plangere politiei din localitatea unde locuiesc. Acestea vor incepe sa il caute, la adresa din Romania(unde nu il vor gasi) si pana nu vine in Romania pentru audieri nu au ce sa ii faca. Deci daca de ex 5 ani nu vine, nu se poate face nimic!?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca puteti dovedi ca acolo, in strainatate, are venituri, solicitati prin instanta sa fie obligat sa plateasca.

Apelaţi la Ministerul Justiţiei

Contact

Direcţia Drept Internaţional şi Cooperare Judiciară
Serviciul cooperare judiciară internaţională în materie civilă şi comercială
email ddit@just.ro Fax 0372041079,
site internet www.just.ro, Cooperare judiciară internaţională
Tel. 0372041218, Fax 0372041079,

Vă vor cere nişte acte, hotărârea judecătorească, etc. Trebuie să-i cunoaşteţi adresa de acolo.
Multumesc. Am sa incerc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti in strainatate claudia7880 claudia7880 Buna ziua, Am o hotarire Judecatoreasca definitiva in urma divortului si s-a stabilit o pensie de intretinere pentru minor ,vreau sa o pun in executare in ... (vezi toată discuția)
Executare silită în germania pentru cheltuieli de judecată și pensie de întreținere minori ionita corina ionita corina in urma divortului fostul sot trebuie sa-mi achite cheltuielile de judecata plus pensia alimentara retroactiv de la deschiderea divortului,sentinta este ... (vezi toată discuția)