avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Imprejmuire teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Imprejmuire teren

Buna ziua,
Am un teren intravilan, neingradit si doresc sa il imprejmuiesc, provizoriu, cu panouri mobile.

Din punct de vedere legal am nevoie de ceva autorizatii, si daca nu am nevoie care lege imi permite acest lucru?

Am gasit mai multe articole pe internet care arata ca imprejmuiriile cu gardurile mobile pot fi facute fara autorizatie, dar nu am gasit clar un text de lege care sa scrie acest lucru.
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 7 Noiembrie 2018
ionut121, utilizator
Cel mai recent răspuns: ionut121 , utilizator 23:51, 8 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Nu aveti nevoie de autorizatii daca sunt panouri mobile.
Multumesc pentru raspuns , totusi, daca stiti imi puteti spune si unde scrie acest lucru?
Problema este destul ciudata caci gardul este deja construit, insa vecinii au facut plangere( pana am intrat in posesia lui , vecinii il folofeseau ca si parcare) la politia locala si am fost sunat sa demontez gardul ca altfel voi fi amendat, as dori sa le explic domnilor politisti ," cu legea in mana".
Va multumesc, inca o data, pentru raspuns
Ultima modificare: Miercuri, 7 Noiembrie 2018
ionut121, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
interpretarea difera de la primarie la primarie (iar politia locala e a primariei), dar in majoritatea cazurilor, o imprejmuire simpla (de ex., cu plasa impletita), pentru delimitare, ar trebui sa necesite maximum certificat de urbanism. vorbiti la amenajarea teritoriului
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprejmuire teren fara autorizatie de constructie cpypst cpypst Doresc sa imprejmuiesc (provizoriu) un teren pe care tocmai l-am achizitionat, astfel incat sa delimitez limitele proprietatii si sa previn accesul din ... (vezi toată discuția)
Spatiul verde din jurul blocului danfery danfery buna ziua. de aproximativ 15 anu ma ocup de ingrijirea spatiului verde din spatele blocului unde locuiesc, eu locuid la parter. acu ceva timp, in urma unor ... (vezi toată discuția)
Vrem să construim un gard din plasă. MaraToaderia20 MaraToaderia20 Vrem să construim un gard din plasă. Bună seara! Împreună cu soțul am achiziționat o suprafață de teren într-o comună, deci suntem în zona ... (vezi toată discuția)