Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in Germania

Buna ziua! Am si eu o prietena care locuieste in Germania de 9 ani si nu o duce bine cu sotul, vorbeste, urat, bea f mult, o ameninta si anul trecut a bagat o in spital si are si 2 copii, care vad lucrurile astea. Intrebarea este daca exista instituții care sa o ajute sa divorteze tinand cont ca nu si permite sa plateasca si el nu o sa fie niciodată deacord cu divortul
Buna ziua!
Daca sta in Germania si sotul nu e de acord cu divortul, atunci va trebui sa divorteze in Germania. Sfatul meu este sa contacteze un avocat de acolo.
Sa solicite la organul competent asistență juridică gratuită.
Mai toti romanii din Germania nu isi permit sa plateasca avocat în Germania.

Dacă se va aprecia ca are dreptul la asistență gratuită va beneficia.

Dacă vine in Romania ar putea încerca să divorteze în țară dar o va costa mult procesul si aici.Acest gen de procese nu este deloc ieftin.
Poate dura câțiva ani procesul si trebuie sa stie foarte bine tot ce trebuie facut.

Eu nu inteleg cum va putea obține minorii daca nu are bani.
Aceasta problema va fi valabilă în ambele țări.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc pentru informații!
În esenta, cu divorțul.se va rezolva în ambele țări dar cu minorii va avea probleme...
Daca se angajeaza, se poate rezolva?