avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in Germania

Buna ziua! Am si eu o prietena care locuieste in Germania de 9 ani si nu o duce bine cu sotul, vorbeste, urat, bea f mult, o ameninta si anul trecut a bagat o in spital si are si 2 copii, care vad lucrurile astea. Intrebarea este daca exista instituții care sa o ajute sa divorteze tinand cont ca nu si permite sa plateasca si el nu o sa fie niciodată deacord cu divortul
Cel mai recent răspuns: 1sebastian , utilizator 19:21, 9 Noiembrie 2018
Buna ziua!
Daca sta in Germania si sotul nu e de acord cu divortul, atunci va trebui sa divorteze in Germania. Sfatul meu este sa contacteze un avocat de acolo.
Sa solicite la organul competent asistență juridică gratuită.
Mai toti romanii din Germania nu isi permit sa plateasca avocat în Germania.

Dacă se va aprecia ca are dreptul la asistență gratuită va beneficia.

Dacă vine in Romania ar putea încerca să divorteze în țară dar o va costa mult procesul si aici.Acest gen de procese nu este deloc ieftin.
Poate dura câțiva ani procesul si trebuie sa stie foarte bine tot ce trebuie facut.

Eu nu inteleg cum va putea obține minorii daca nu are bani.
Aceasta problema va fi valabilă în ambele țări.
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc pentru informații!
În esenta, cu divorțul.se va rezolva în ambele țări dar cu minorii va avea probleme...
Daca se angajeaza, se poate rezolva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara de la parinte care lucreaza in germania sorana_g sorana_g Buna ziua, cum pot pune in Executare o sentinta de divort cu pensie alimentara pronuntata in Romania iar fostul sot lucra in germania. Trebuie sa obtin ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala declaratie acord iesire din tara minor Dagmar42 Dagmar42 Buna ziua.Cat dureaza o hotatate judecatoreasca prin ordonanta presedentiala,pt a-l aduce pe fiul meu in Germania la mine,tinand cont ca si sotul lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Slama Sanda Slama Sanda Sunt in Germania de 3 ani sunt casatorita si am o fetita de 10 ani din ianuarie sunt separata de sotul meu deoarece am fost agresata fizic si verbal in ... (vezi toată discuția)