avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am o nelamurire, de fapt mai multe ...
Situatia este cam asa:
Firma F cesioneaza un contract de imprumut restant firmei K.
Firma K incepe procedura de executare silita care este respinsa in instanta.
Firma F incepe procedura de executare silita la scurt timp dupa firma K care este deasemeni respins in instanta.
Nici una din cele 2 nu fac apel.
Dupa aproape 5 luni ambele firme depun din nou cereri de executare silita, in aceeasi zi, pentru acelasi contract care sunt admise.

Este normal ca ambele firme sa solicite executare silita pentru acelasi contract?
Este normal ca executorul judecatoresc sa dea curs ambelor cereri pentru acelasi contract? (sunt facute de acelasi executor)
Avand in vedere ca initial ambele cereri au fost respinse nu se pot incadra in autoritate de lucru judecat?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 09:40, 10 Noiembrie 2018
Sa nu fie vorba de contracte diferite sau de o combinatie.
In astfel de cazuri trebuie analizate actele de avocat pentru a va putea lamuri.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Noiembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este posibil sa fie vreo combinatie intre cele 2.
Totusi din moment ce au fost respinse intr-o prima instanta nu ar fi trebuit sa se tina cont de asta
?
Multumesc
Trebuie analizate motivele pentru care au fost respinse.
Sună prea ciudat ce spuneți, în teorie nu ar fi posibil, mergeți urgent cu înscrisurile la avocat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incuviintare executare silita respinsa. solutii? outlander outlander Buna ziua, In calitate de reprezentant al mai multor persoane, detinem un titlu executoriu definitiv si irevocabil. Precizez ca la instanta de fond, o parte ... (vezi toată discuția)
Garantii colaterale insolventa marss marss Sunt asociat unic a unei SRLaflat in insolyenta din dec. 2009.In anul 2008 am garantat cu locuinta personala un credit contractat de societate si am semnat un ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare provizorie sabinna sabinna Impotriva unei firme a inceput executare silita a unei sentinte comerciale executorie dupa prima instanta. Am facut doua cereri de suspendare provizorie a ... (vezi toată discuția)