Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am o nelamurire, de fapt mai multe ...
Situatia este cam asa:
Firma F cesioneaza un contract de imprumut restant firmei K.
Firma K incepe procedura de executare silita care este respinsa in instanta.
Firma F incepe procedura de executare silita la scurt timp dupa firma K care este deasemeni respins in instanta.
Nici una din cele 2 nu fac apel.
Dupa aproape 5 luni ambele firme depun din nou cereri de executare silita, in aceeasi zi, pentru acelasi contract care sunt admise.

Este normal ca ambele firme sa solicite executare silita pentru acelasi contract?
Este normal ca executorul judecatoresc sa dea curs ambelor cereri pentru acelasi contract? (sunt facute de acelasi executor)
Avand in vedere ca initial ambele cereri au fost respinse nu se pot incadra in autoritate de lucru judecat?

Multumesc
Sa nu fie vorba de contracte diferite sau de o combinatie.
In astfel de cazuri trebuie analizate actele de avocat pentru a va putea lamuri.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este posibil sa fie vreo combinatie intre cele 2.
Totusi din moment ce au fost respinse intr-o prima instanta nu ar fi trebuit sa se tina cont de asta
?
Multumesc
Trebuie analizate motivele pentru care au fost respinse.
Sună prea ciudat ce spuneți, în teorie nu ar fi posibil, mergeți urgent cu înscrisurile la avocat!