Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formular E 301
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formular E 301

Buna seara! Ma numesc Raduta Costel intrebarea mea este daca platesc contributia la casa de pensii pot beneficia de somaj in Spania? Ma ajuta Formularul E 301 imi este necesar? Eu lucrez in Spania pe perioada determinata 4 -5 luni an.Multumesc
Pentru a beneficia de prestațiile pentru șomaj, un lucrător trebuie să cotizeze la sistemul de securitate socială cel puțin 360 zile în ultimii 6 ani, pentru această perioadă minimă de cotizare având dreptul la plata prestațiilor timp de 4 luni.
Perioada maximă de plată a prestației pentru șomaj este de 24 luni,

[ link extern ] /

In prezent, se foloseste formularul din seria U, respectiv: U1 (E 101).
Va multumesc pentru raspuns, intrebarea mea este sa platesc indemnizatia in romania si sa beneficiez in spania de somaj s au ajutor de somaj sa solicit formularul E 301 si sa ma prezint cu el in spania la Oficina de Empleo.