Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor pt lucru pe timp de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor pt lucru pe timp de noapte

Dacă un salariat lucrează mai puțin de 30% din programul normal de lucru, mai primește sporul ? Adică 40 ore in loc de 56 ore ?
Conform codului muncii salariatul de noapte reprezinta dupa caz:
a)salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b)salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru

Asfel aveti 2 optiuni.daca nu lucreaza cel putin 30% din timpul sau de lucru atunci poate sa primeasca sporul daca are cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru lucrate noaptea in intervalul 22:00-06:00
Care este durata normala a timpului de munca?