Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de reparatii

Buna ziua, am achizitionat un apartament si acum se fac anumite renovari pe scara blocului si administratorul sustine ca eu nu am fond de reparatii. Stiu ca fondul de rulment l-a luat fostul proprietar atunci cand a vandut apartamentul insa fondul de reparatii nu trebuia sa se regaseasca la ap nr x pe care eu l am cumparat? Ma refer aici la fondul de reparatii strans de la fostul proprietar. Mentionez ca nu s-au facut pana acum investitii deci nu vad de ce acel fond nu mai exista in contul apartamentului si eu trebuie sa dau de la 0 acei bani.
Va rog sa ma sfatuiti!
Dr.Virgil Dan Amza, pe fb aveti posibilitatea de a-i bloca definitiv, lucru ce se poate realiza si pe forum de catre moderatori .
cyan, moderator
Multumesc tuturor pt implicare.
O sa fiu mai explicita dand un exp concret.
In momentul in care eu am achizitionat apartamentul sa presupunem ca exista pentru acest apartament fond de reparatii de 400 lei(exemplu banal, nu stiu exact suma care era insa cu siguranta erau bani la fel ca la restul proprietarilor). Eu de cand am venit am achitat 200 lei la acel fond...ca sa-l reintregesc dupa cum mi s-a spus. Ok, banii-200lei au fost achitati.Mentionez ca in fiecare lista se mentioneaza suma pe care o are fiecare apartament la cele doua fonduri-de rulment si de reparatii-la final intr-adevar este mentionata suma totala insa din aceasta suma totala fiecare apartament are contributia proprie trecuta.
Acum se fac reparatii in bloc si fiecare apartament trebuie sa contribuie cu suma de 600 Ron. Pe fiecare lista eu sunt pusa cu sume pe minus iar explicatia administratorului este aceea ca eu nu am decat 200 lei si trebuie sa contribui egal cu restul proprietarilor. Intrebarea mea este unde sunt cei 400 lei ce erau in fond achitati de catre fostul proprietar? Acei bani nu s-au returnat conform legii dar nici in fondul blocului nu se regasesc din moment ce eu trebuie sa-i achit.
Multumesc!
Andrada1989, utilizator