Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna Totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna Totala

Recent am facut parte dintr.un accident auto iar din fericire fiind nevinovat. Masina avariata este Audi a4 b6 din 2003,290 mii km,avant,1.9 motor. Cei de la asigurari mi.au spus ca in termen de 5 zile un specialiast o sa vina sa vada masina ceea ce nu sa intamplat,maine fiind ultima zi. In caz ca nu o sa vina nici maine cum este indicat sa procedez? Sunt conviins ca o sa primesc dauna totala caci masina este avariata tare,asigurarea vinovatului fiind de la {EDITAT]. Aveti idee cam la ce pret ar putea ajunge despagubirea? Eu m.am gandit undeva la 2500 euro si sa.mi ramana epava sau ma insel?
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
~ Conținut șters la cerere ~
Nu am casco. De ce sunt de ras? Am mai vorbit cu baieti care au patit la fel. Au fost despagubiti si epava a ramas lor.
~ Conținut șters la cerere ~
Insistati ca inspectorul de daune sa vina sa constate avariile. In cazul unei daune totale cuantumul despagubirii este egal cu valoarea autoturismului la data producerii accidentului din care se scade valoarea epavei (25% din valoarea autoturismului la data accidentului).. Fiti atent la valoarea de nou pe care se bazeaza calculul valorii autoturismului la data accidentului, precum si daca s-au luat in considerare echipamentele optionale montate de catre producator si a celor montate de proprietarul(ii) autoturismului.
ing. Ioan Ciobanu