Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fundatie non-profit
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fundatie non-profit

...daca ma poate ajuta cineva,as dori sa stiu ce ar trebui sa fac pt a infiinta o fundatie non-profit...Intentionez sa aduc haine second hand,sa le vand si sa donez banii celor care au nevoie de ei.Va multumesc
Fundatiile se infiinteaza in baza OG 26/2000.
Mai intai trebuie sa redactati actul constitutiv si statutul, sa le autentificati, sa solicitati certificat de disponibilitate a denumirii de la Ministerul Justitiei,
Cu actele constitutive, dovada detinerii spatiului pentru sediu, dovada disponibilitatii denumirii si dovada varsarii capitalului mergeti la Judecatorie pentru inregistrarea fundatiei.
In functie de obiectul de activitate e posibil sa fie necesare anumite avize.
Ar trebui sa dispui de un patromoniu initial solid conform art. 15 din OG 26/2000 care este de 100 de ori salariul minim brut pe economie .
Daca salariul minim brut este de 705 lei ar trebui sa ai 70.500 lei adica cca 15.000 euro ca sa poti infiinta o fundatie
Bafta!
adosalva a scris:
as dori sa stiu ce ar trebui sa fac pt a infiinta o fundatie non-profit.
Intentionez sa aduc haine second hand,sa le vand si sa donez banii celor care au nevoie de ei.

Buna ziua,

LEGISLAŢIA PRIVIND ÎNFIINŢAREA ªI FUNCŢIONAREA ASOCIAŢIILOR ªI FUNDAŢIILOR
1. Legea nr. 305/2008 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
2. Legea nr. 246 din 18 iulie 2005 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
3. Legea nr. 213 din 5 iulie 2005 privind respingerea Ordonantei Guvernului nr. 37/2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
4. OG nr. 37 din 30 ianuarie 2003 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
5. OG nr. 26 din 30 ianuarie 2000 - (actualizată) cu privire la asociaţii şi fundaţii

ORDONANŢÃ nr.26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
Textul actualizat la data de 22.12.2008 include modificarile din urmatoarele acte:
- O.G. nr. 37/2003
- Legea nr. 246/2005
- Legea nr. 305/2008 publicata in MOF nr. 855 din 19.12.2008.

Vizitati site-urile:
[ link extern ]

precum si
Fundatia Nationala pentru Dezvoltare Comunitara [ link extern ] /
[ link extern ]
BIU"