Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare ONG cadre didactice-parinti
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare ONG cadre didactice-parinti

Buna seara. Care sunt principalii pasi spre infiintarea unui ONG, mai exact o asociatie a cadrelor didactice/parinti ?
Va multumesc
LEGISLAŢIA PRIVIND ÎNFIINŢAREA ŞI FUNCŢIONAREA ASOCIAŢIILOR ŞI FUNDAŢIILOR

1. Legea 34/2010 pentru completarea art. 7 din Ordonanta Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii. Lege nr. 34/2010
2. Legea nr. 305/2008 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
3. Legea nr. 246 din 18 iulie 2005 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
4. Legea nr. 213 din 5 iulie 2005 privind respingerea Ordonantei Guvernului nr. 37/2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
5. OG nr. 37 din 30 ianuarie 2003 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii - RESPINSA
6. OG nr. 26 din 30 ianuarie 2000 - (actualizată) cu privire la asociaţii şi fundaţii

vizitati:
[ link extern ]
legalmgm, utilizator
Mai sintatic spus, in principal OG 26 / 2000 (forma actuala), si in completare cateva prevederi din legislatia privind cazierul fiscal si din Codul civil....