Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nu avem Act de identitate romanesc
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nu avem Act de identitate romanesc

Este passportul SUA recunoscut ca act de identitate pentru a cumpara vechime retroactive prin Procura speciala ?
Santem cetateni romani cu domiciliu in SUA.
Passportul romanesc a expirat si nu avem alte acte romanesti sau timp sa-l renoim passportul in timp.
VA multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru timpul dvs.
Sa aveti a zi buna!
OUG 97/2005
art.12
....
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

De asemenea, potrivit art.6 alin.1 si 4 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, paşaportul face, în faţa autorităţilor române şi străine, dovada identităţii, cetăţeniei, calităţii, precum şi a dreptului titularului de a călători în străinătate.