Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cu Pasaportul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cu Pasaportul

Buna,

Buletinul mi-a expirat in data de 28 decembrie 2019, iar intrucat locuiesc in alt oras decat unde am domiciliul, abia in luna martie 2020 am reusit sa merg sa il reinnoiesc. Din nefericire, data fiind situatia actuala, in care nu ma pot deplasa pana in orasul in care am domiciliul, pentru a-mi ridica noul buletin, si de asemenea ghiseele de la evidenta populatiei fiind inchise, voiam sa stiu daca este posibil sa semnez un nou contract de munca daca imi prezint pasaportul in locul buletinului.

Va multumesc.
AndreeaBbbb, utilizator
OUG 97/2005
art.12
....
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

De asemenea, potrivit art.6 alin.1 si 4 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, paşaportul face, în faţa autorităţilor române şi străine, dovada identităţii, cetăţeniei, calităţii, precum şi a dreptului titularului de a călători în străinătate.

In speta, pe langa pasaport ar trebui sa dati si o declaratie cu privire unde aveti domiciliul.
Poti sa explici mai multe cu declarația?

Cornel Vasile a scris:

OUG 97/2005
art.12
....
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

De asemenea, potrivit art.6 alin.1 si 4 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, paşaportul face, în faţa autorităţilor române şi străine, dovada identităţii, cetăţeniei, calităţii, precum şi a dreptului titularului de a călători în străinătate.

In speta, pe langa pasaport ar trebui sa dati si o declaratie cu privire unde aveti domiciliul.

Este o simpla declaratie, in care precizati ca pe durata c.i.m. veti avea domiciliul la adresa ......, adresa unde se va face si corespondenta cu angajatorul.