Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot ieși din asociația de proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot ieși din asociația de proprietari?

Fac parte dintr.o asociație de proprietari de peste 10 ani ( când toate facturile se plăteau la comun) . Ce pot face sa ies din aceasta asociație de proprietari , având în vedere ca singura cheltuiala comuna și utila este pentru salariul femeii de serviciu, celelalte cheltuieli " mostenite" fiind inutile : salariul administratorului și al președintelui. Menționez ca toți proprietarii au contracte individuale la toate utilitățile. Am depus o cerere în acest sens la administrația blocului și răspunsul a fost, sa aduc dovada ca fac parte din alta asociație de proprietari.
E de ras...cum adica sa aduceti o dovada ca faceti parte din alta asociatie???
Puteti sa va retrageti cand vreti din asociatie,dar nu va ajuta cu nimic.Oricum veti plati tot ce este la comun.Doar ca nu veti putea vota la Adunarile Generale,nu veti putea fi ales in vreo functie.
Calitatea de membru al asociației de proprietari se pierde in momentul in care nu mai exista scopul pentru care aceasata a fost înființata. Adică se dărâma blocul și nu mai aveți unde sa lăcuiți. Mai aveți părți comune: subsol, terasa, casa scări, intrarea in bloc sa.
In calitate de proprietar de spatiu cu destinatia de locuit in imobil de locuit in comun va revine obligatia legal prevazuta sa contribuiti lunar la achitarea cote parti comune
Interesul dv de iesire din asociatie,se poate concretiza foarte simplu prin adresarea unei cereri la presedintele de asociatie dar demersul dv nu v-a genera exonerarea dv de kla obligatia achitarii parti comune
Locuiti in imobil de locuit in comun,unde prin votul majoritatii proprietarilor s-a hotarat infiintarea de asociatie de proprietrai cu scopul administrarii partii comune de constructii si instalatii
Consecinta cererii dv de retragere din asociatie genereaza restrictionarea drepturilor dv in rest obligatiile catre asociatie sunt identice cu cele ale tuturor locatarilor
ynocentta a scris:

Consecinta cererii dv de retragere din asociatie genereaza restrictionarea drepturilor dv in rest obligatiile catre asociatie sunt identice cu cele ale tuturor locatarilor

Prin "restrictionarea drepturilor" trebuie sa intelegem ca din legea 196/2018, Capitulul III / Sectiunea I nu se aplica Art. 27. In rest, nemembri se bucura de prevederile Art. 28 si Art. 29 in egala masura cu toti ceilalti proprietari.
gigiz, utilizator
Revin cu intrebarea"Cum mă pot retrage din Asociatia de proprietari?"
Toate cheltuielile pe lista de plata reprezintă salarii (președinte, administrator, cenzor, femeie de serviciu); caldura+apa calda NU - toți proprietarii au centrale individuale , gunoi NU, lift nu avem (4 etaje), anvelopat bloc și alte cheltuieli de reparații am facut (locatarii)în regie proprie , nu prin Asociatie ....și alte cheltuieli pe care le plăteam când s.a înființat Asociatia. Nu îi mai văd rostul . Reprezentanții nu au nici un interes sa o desființeze , ca doar încasează salarii degeaba.