Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate agent de munca temporar si contracte ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate agent de munca temporar si contracte prestari servicii

Buna ziua! Societatea A (CAEN agent de munca temporara) pune la dispozitie soferi firmei B (CAEN transport intern si international) in baza contractului comercial si a contractului de punere la dispozitie emitand factura cu TVA. Soferii sunt detasati de catre firma B Sucursalei din UE, firma B refactureaza sucursalei din UE costul cu soferii detasati, emitand factura fara TVA .
Este taxa pe valoarea adaugata facturata de catre firma A firmei B deductibila ? Refacturarea costurilor cu soferii detasati de catre firma B Sucursalei se incadreaza in operatiuni specifice taxarii inverse?
Ati pus doua intrebari.
1.Este taxa pe valoarea adaugata facturata de catre firma A firmei B deductibila ?
Raspunsul este Da.
2.Refacturarea costurilor cu soferii detasati de catre firma B Sucursalei se incadreaza in operatiuni specifice taxarii inverse?
Raspunsul scurt ar fi NU.
Dar treaba sta astfel: Firma B emite catre sucursala sa din UE factura fara tva pentru ca este o prestare de servicii intracomunitara iar locul prestarii serviciului este in UE. Sucursala din UE inregistreaza in contabilitate factura primita si inregistreaza taxarea inversa.
Multumesc frumos!
Cu placere.