Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi desenele animate japoneze considerate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi desenele animate japoneze considerate pornografie infantilă?

Buna, vreau sa stiu ce zice legea noastra despre detinerea desenelor animate cu tenta pornografica japoneza

[ link extern ]

(spre exemplu daca personajele de mai sus ar fi desenate in timpul unui act obscen)
ar fi admise la noi sau este considerat a fi infractiune?

Caracterele sunt evident fictive, iar in unele state precum canada sunt interzie in altele precum america sunt permise.

Ca si blogger vreau sa scriu un articol despre acest fenomen care devine surpinzator de raspandit, complet nerestrictionat , si usor accesebil publicului si doresc o parere legala.

Manuela Rășină, administrator
Am gasit un articol care vorbeste despre asta citat din BBC dar nu vorbeste despre legea de la noi

[ link extern ]
Daca alte state consideră că este interzis asa ar trebui să fie si in România.

Mie nu imi este clara situatia.
Si eu sunt de acord, si nu numai interzise dar si anuntata populatia mai ales cei tineri. Chiar daca este un desen animat/joc facut de japonezi si comercializat ca atare siteurile respective trebuiesc blocate.
In concluzie sa inteleg ca la noi este o zona gri momentan?
Aandre1, utilizator
Nu am remarcat sa fi facut nimeni un studiu juridic pe asa ceva.
Si nici in practica judiciara romaneasca nu am auzit sa fi existat vreun caz.
Trebuie analizata legea cu atentie.

Singurul lucru cert in Romania este ca minorii nu au drept de acces la asa ceva.
art 374 NCP
(4) Prin materiale pornografice cu minori se înțelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deși nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum și orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.

cred ca-i foarte clar din lege ca si anime-urile reprezinta astfel de materiale reprobabile. desi nu cred ca organele judiciare sunt interesate de asemenea tampenii.