Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi desenele animate japoneze considerate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi desenele animate japoneze considerate pornografie infantilă?

Buna, vreau sa stiu ce zice legea noastra despre detinerea desenelor animate cu tenta pornografica japoneza

[ link extern ]

(spre exemplu daca personajele de mai sus ar fi desenate in timpul unui act obscen)
ar fi admise la noi sau este considerat a fi infractiune?

Caracterele sunt evident fictive, iar in unele state precum canada sunt interzie in altele precum america sunt permise.

Ca si blogger vreau sa scriu un articol despre acest fenomen care devine surpinzator de raspandit, complet nerestrictionat , si usor accesebil publicului si doresc o parere legala.

Manuela Rășină, administrator
Termenul pe care il cauti pentru acele "desene animate" este hentai. Personajele chiar daca par minore, ele sunt majore, dar se folosesc si de comicul de situatie sa faca o comparatie intre un personaj feminin mai "dotat" si altul mai putin "dotat".

Pe de alta parte, fiind un material fictiv nu vad de ce ar fi interzis. La inceputul unor astfel de video-uri se mentioneaza ca toate personajele sunt majore.

Sa nu uitam ca mai exista si benzile desenate de tip "manga" care prezinta fenomenul loli sau lolicon.