Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS persoane fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS persoane fara venit

Buna ziua.
Am si eu un prieten care vrea sa se asigure medical si sa obtina cardul de sanatate dar nu stim care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmam.
Daca imi poate da cineva un sfat multumesc anticipat
Sa mearga la finante sa depuna declaratia unica in care sa bifeze optiunea ca doreste sa plateasca cass ca persoana fara venit, adica plateste 190 lei pentru sase luni si este asiguat un an. O sa-l ajute cei de la finante la completarea declaratiei. Tot acol va face si plata apoi cu aceste documente merge la casa de sanatate de care apartine.
Buna ziua,

Persoanele fizice care nu obțin venituri, dar doresc să beneficieze de servicii medicale în sistemul sanitar de stat,se pot asigura pentru 12 luni prin achitarea a 10% din echivalentul a șase salarii minime brute.

Trebuie depusa la ANAF Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice pana pe 15 martie anul viitor pentru anul curent si sa achite pana la acea data 1140 lei.

Ulterior mergeti la casa de sanatate in vederea obtinerii cardului.