Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... diferenta consum energie electrica cu contor nou montat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

diferenta consum energie electrica cu contor nou montat

Buna ziua,
in luna aprilie a.c. mi s-a inlocuit contorul de energie electrica, clasic cu unul electronic, din initiativa furnizorului.
Dupa peste 7 luni de la montaj consumul actual, constant este de 5 kW/zi, in timp ce vechiul contor ineregistra o medie de 12,5 - 13 kW/zi. Consumatorii electrici sunt aceiasi si cu aceiasi utilizare.
Cred ca este tardiv sa cer acum o verificare metrologica a vechiului contor, dar pot cere furnizorului sa-mi recalculeze pentru o perioada de timp (sa zicem un an) consumul conform noului consum inregistrat?
Nu puteti cere furnizorului asa ceva.