Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Coasigurat

Buna ziua. Poate o persoana care este pensionara si asigurata in sistemul public de sanatate sa aiba o fiica (nu minora, dar care nu realizeaza venituri) coasigurat? Multumesc!

Coasigurati in sistemul de sanatate pot fi doar sotul/sotia sau parintii, care nu realizeaza nici un fel de venit.
Multumesc! Eu am un micro. Pot face asigurare de sanatate publica prin el fara a ma angaja sau va fi obligatoriu oricum de la anul acest lucru? Multumesc
Alexandra Nico, utilizator
Buna ziua. Nu e obligatoriu sa aveti salariat pe micro, de aceea platiti 3% impozit pe venit. Daca nu aveti venituri ( salariale sau de alta natura), puteti depune in nume propriu declaratia unica si platiti pana pe 15.03. 2019 suma de 1140 lei contributie la sanatate,adica 10% la 6 salarii minime. In felul asta veti beneficia de servicii medicale. Alta posibilitate este incheierea contractului de munca pe firma dvs pe salariu minim pe economie si plata taxelor aferente.
Multumesc pentru informatii. Declaratia unica poate fi depusa si acum? Nu a fost un termen limita? Suma de 1140 este valabila pentru ce perioada? Multumesc!
Buna seara! Revin cu rugamintea privind depunerea declaratiei online? Poate fi depusa si acum? care sunt pasii ce trebuie urmati? Multumesc!