Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecina mea și-a ridicat un gard cu fundație intrând ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecina mea și-a ridicat un gard cu fundație intrând pe terenul meu cu 1,25 m pe toată lungimea, și a continuat construcția ignorând atenționările oficialităților. Ce am de făcut?

Pe scurt, este vorba de vecina mea avocat, care si a ridicat un gard cu fundatie de ciment, pe o lungime de 40 m, intrand pe terenul meu cu 1,25 m pe toata lungimea terenului. Cand am ajuns sa ingradesc terenul, nu am putut sa o fac din cauza gardului ei. Am chemat reprezentantul biroului de urbanism, cadastristul primariei si cadastristul meu la teren. A fost sunata si i s a pus in vedere incalcarea altei proprietati de catre cadastristul primariei dar ea a continuat constructia. Ce am de facut? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Trebuie să deschideți proces.
Apreciez că este un caz de accesiune imobiliară artificială, context în care dvs veți deveni proprietarul gardului și, dovedind reaua credință a vecinei, veți fi îndrituită să-i solicitați inclusiv dărâmarea acestuia.
Luați legătura cu un avocat și porniți demersurile la instanța comeptentă.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Terenul este dat la patru agentii imobiliare si mi s-a blocat vanzarea in acest moment. E nevoie de hotararea unei instante dupa un proces indelungat? Eu nu pot sa-i demolez gardul avand dovezi (ccordonate, cadastru, etc.) ca e pe terenul meu?
Nu, nu puteti.
Insa puteti deschide proces, si puteti cere, pe langa daramarea gardului, daune (lipsa de folosinta, faptul ca nu ati putut vinde terenul cand doreati, etc)
1 Ptr gard cu fundatie de beton constructorul este obligat la autorizatie de constructie
2 Daca gardul este pe terenul dvs iar cucoana nu are acte pe el puteti sa va puneti dvs cu barosul pe el si sa asteptati pe cucoana sa va dea in judecata