avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrația de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrația de locatari

Buna seara am cumpărat un ap in licitație actele sunt finalizate ap este pe numele meu doar ca administratorul de bloc mă pune sa achit datoriile vechiului proprietar de 4600 lei “ care nu a locuit de loc acolo l-au cumpărat prin banca și au plecat in afara “ Administratorul nu vrea sa începem datoriile de la zero pe scara adică liftul și lumina . Întrebarea mea este sunt obligată sa le plătesc sau pot sa depun o plângere undeva ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:14, 16 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum scrie ca s-a adjudecat? Liber de sarcini?
Da este liber de sarcini
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa ii aratati si administratorului.Nu aveti nimic de plata.
Probabil vechiul proprietar a fost executat silit de banca.
Administratorul de imobil nu detine calitatea de reprezentant legal al asociatiei el fiind angajatul acesteia
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa solutioneze diferite situatii printre care si recuperarea/achitarea de sume cu titlu de restanta
Daca asociatia de proprietari nu a instituit privilegiu imobiliar debitul poate fi recuperat de la persoanele responsabile din cadrul asociatiei de proprietari care aveau obligatia sa desfasoare procedura de executare debite
Atat timp cat executorul judecatoresc in caietul de sarcini nu a consemnat existenta de somatie emisa de catre asociatia de proprietari in sarcina debitorului executat,dv nu va revine nicio obligatie de achitat debitul
Trebuie atent verificat daca asociatia de proprietari in termen legal a instituit privilegiul imobiliar la ocpi situatie in care executorul judecatoresc ar fi fost obligat sa consemneze respectiva suma care ulterior adjudecarii bunului imobil sa fie remisa asociatiei de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament cumpărat prin licitație, cu datorii mari la întreținere. sunt obligat să le plătesc? MADALINAionita MADALINAionita Buna ziua, la data de 15,12.2014 am dobandit un apartament cumparat prin licitatie publica.Asociatia de proprietari impreuna cu administratorul blocului ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! care este cea mai simpla cale prin care reprezentantii ... Happyend Happyend Buna ziua! Care este cea mai simpla cale prin care reprezentantii asociatiei de proprietari pot fi obligati sa rezolve legal situatia datoriilor fostului ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorii Gaellycus Gaellycus O bancă, poate vinde un apartament ipotecat fară acordul asociaţiei de locatari?Debitorul la bancă are o datorie de 6.000 lei .Apartamentul a fost vÎndut ... (vezi toată discuția)