Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA sub plafonul de 22.800 de lei
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA sub plafonul de 22.800 de lei

Buna seara,
Doresc sa imi incep activitatea de manichiurista acasa si sa imi deschid un PFA.
M-am documentat si privind veniturile mele din primul an nu voi realiza mai mult de 22.800 lei. Am inteles ca nu este atunci necesar sa completez declaratia 212 pentru CAS si CASS dar cum se va proceda plata contribuţiei ?

Mulțumesc mult
Declaratia 212 nu mai exista . Exista in schimb declaratia unica. Sunteti obligata sa completati aceasta declaratie. La cass completati baza de calcul pe an egala cu 6 salarii minime. Realizand venituri sub plafonul de 22.800 lei pe an nu sunteti obligata sa platiti contributia pentru pensie.
Multumesc frumos pentru raspunsul.
Nu am stiut ca nu mai exista declaratia 212, cum este mentionat intru-n articol pe "avocatnet" din data de 2018. Intreadevar nu mai stiu exact unde pot sa gasesc toate informatii necesare.
Atunci pentru CASS trebuie platit doar pe baza de calcul pe an egala cu 6 salarii minime si pentru CASS (pensie) cum ati raspuns nu sunt obligata sa platesc ?
Mutumesc mult
Daca realizati venituri pe an sub 12 salarii minime pe economie (22.800 lei in 2018) nu sunteti obligata sa platiti contributia la pensie. Ramane sa vedem cat va fi salariul minim pe economie in 2019. Sigur in 2019 acest plafon de scutire va fi mai mare.